:: دوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 5-16 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین تجربیات مادران در خصوص از شیر گرفتن کودک در مراجعین به مراکز بهداشتی شهر گرگان: یک مطالعه کیفی
چکیده:   (499 مشاهده)
زمینه و هدف: از شیر گرفتن، یک دلیل عمده نگرانی مادران است. فرآیند از شیر گرفتن کودک به دلیل جدایی شیرخوار از مادری که همیشه در اختیار او بوده، او را لمس ‌کرده و در آغوش گرفته است، سخت می‌باشد. هدف از این مطالعه تبیین تجارب مادران دارای کودک خردسال در خصوص از شیر گرفتن و عوامل مرتبط بر تصمیم‌گیری آن است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه کیفی از نوع تحلیل محتوا در سال 1393، بر اساس نمونه‌گیری مبتنی بر هدف و ملاک اشباع داده‌ها، 30 مادر مراجعه کننده به مرکز بهداشت شهر گرگان که دارای کودک زیر پنج سال، تجربه شیردهی با پستان و قطع طبیعی شیردهی بوده‌اند، شرکت نمودند. برای جمع‌آوری اطلاعات از روش مصاحبه انفرادی نیمه ‌ساختارمند تا رسیدن به اشباع داده‌ها استفاده شد. مصاحبه‌ها خط به خط دست نویس و مطابق رویکرد "تحلیل محتوای مرسوم" کد گذاری و طبقه بندی شدند.
یافته‌ها: از تحلیل داده‌ها سه مضمون اصلی شامل "موعد مقرر و تصمیم‌گیری، راهبردهای مادری از شیر گرفتن، فشار روانی- جسمی" با هشت مضمون فرعی استخراج شد که تبیین کننده تجربیات مادران در خصوص از شیر گرفتن و عوامل مرتبط بر تصمیم‌گیری آنها در این فرآیند بوده است.
نتیجه‌گیری: مادران از انگیزه لازم برای شیردهی تا زمان مقرر برخوردار بودند. آنان با دیدن نشانه‌ها، تصمیم می‌گرفتند و کودک خود را به شیوه‌های مرسوم و توصیه اطرافیان از شیر می‌گرفتند. آموزش پرستاری همیشه به آموزش تغذیه نوزاد با شیر مادر تأکید می‌کند، ولی کمتر به آموزش از شیر گرفتن توجه می‌شود از این رو لازم است در برنامه‌ریزی‌های بهداشتی مورد توجه قرار بگیرد.
واژه‌های کلیدی: از شیرگرفتن، شیرخوار، شیردهی، تحلیل محتوای مرسوم، مطالعه کیفی
متن کامل [PDF 331 kb]   (269 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها