:: دوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 17-25 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین مراقبت‌های بیمار محور و پیامدهای سلامتی در یک بیمارستان شهر تهران
چکیده:   (817 مشاهده)

زمینه و هدف: مراقبت بیمار محور به عنوان یک رویکرد غالب برای مراقبت بیماران شناسایی شده است که این فرض وجود دارد که به طور معنی‌داری بر فرایندهای مراقبت و پیامد بیماران تأثیر می‌گذارد. لذا هدف از این مطالعه بررسی رابطه بین مراقبت‌های بیمار محور و پیامدهای سلامتی بود.

مواد و روش‌ها:  این مطالعه توصیفی از نوع همبستگی در بیمارستان آیت الله کاشانی شهر تهران در سال 95-1394 انجام شد. جامعه پژوهش کلیه بیماران بخش‌های بستری بودند که 445 بیمار با استفاده از نمونه‌گیری تصادفی بررسی شدند. به منظور جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه ارزیابی مراقبت بیمار محور  و پرسشنامه خود ارزیابی پیامدهای سلامت استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22 و آزمون ضریب همبستگی اسپیرمن تحلیل شد.

یافته‌ها: میانگین کلی مراقبت‌های بیمار محور و پیامد سلامتی به ترتیب  93/3 از 5  و 96/2 از 5 بود. نتایج آزمون اسپیرمن نشان داد که میان ابعاد مراقبت بیمار محور و پیامدهای سلامتی ارتباط معناداری مشاهده شد (05/0p<). در این راستا قویترین همبستگی میان بعد ارتباط پرستار با بیمار و پیامدهای سلامتی به‌دست آمد (001/0p< و 16/0r=) و همبستگی مثبت میان مراقبت بیمار محور و پیامدهای سلامتی (001/0p< و 15/0r=)  بود.

نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که بین مراقبت بیمار محور و پیامدهای سلامت همبستگی مثبت و معنی‌دار وجود دارد. با توجه به ارتباط میان این دو متغیر، مدیران بیمارستان باید شرایط را برای اجرای برنامه‌های مراقبت بیمار محور جهت ارتقاء وضعیت سلامتی بیماران فراهم نمایند.

واژه‌های کلیدی: مراقبت بیمار محور، پیامدهای سلامتی، حقوق بیمار، خدمات سلامت
متن کامل [PDF 637 kb]   (498 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها