:: دوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 37-45 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط رویدادهای استرس‌زای زندگی با افسردگی در زنان زایمان کرده مراجعه کننده به مراکز بهداشتی شهرستان علی آباد کتول در سال 1391
چکیده:   (576 مشاهده)

زمینه و هدف: افسردگی پس از زایمان سلامت مادر را در دوران پس از زایمان به خطر می‌اندازد. هدف از این مطالعه تعیین ارتباط رویدادهای استرس‌زای زندگی با افسردگی بعد از زایمان در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی شهرستان علی آباد کتول بوده است.

مواد و روش‌ها: مطالعه توصیفی- مقطعی بر روی 200 مادر در هفته 2 تا 6 ماه پس از زایمان در مراکز بهداشتی شهرستان علی آباد کتول در سال1391انجام شد. افسردگی پس از زایمان و رویدادهای زندگی با استفاده از پرسشنامه افسردگی ادینبورگ (EPDS) و مقیاس درجه‌بندی سازگاری اجتماعی(SRRS) جمع‌آوری گردید. داده‌ها با استفاده از آزمون آماری توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که 7/32 درصد از مادران افسردگی پس از زایمان داشتند. از نظر شدت رویدادهای زندگی، 7/8 درصد در سطح شدید، و از نظر تعداد حدود 5/58 درصد مادران بین 5-9 رویداد را تجربه نمودند. ارتباط بین افسردگی پس از زایمان با تعداد رویدادهای زندگی از نظر آماری معنی‌دار بوده است (001/0P<). همچنین ارتباط متغیرهای سن، تحصیلات، قومیت و تعداد بارداری مادر با افسردگی پس از زایمان از نظر آماری معنی‌دار بوده است (05/0P<).

نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع بالای افسردگی پس از زایمان و ارتباط آن با رویدادهای استرس‌زای زندگی و برخی از عوامل، پیشنهاد می‌شود که به بهداشت روانی مادران احتمام بیشتری شود و در این خصوص برنامه‌های آموزشی و حمایتی و شیوه‌های مقابله با افسردگی و استرس در دوران بارداری و پس از زایمان مدنظر قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: افسردگی پس از زایمان، رویدادهای استرس‌زای زندگی، زنان
متن کامل [PDF 444 kb]   (202 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها