:: دوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 69-75 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان رضایت از زندگی در زوج‌های تالاسمی مینور شهرستان بجنورد 1395
چکیده:   (533 مشاهده)
زمینه و هدف: سیاست­های پیشگیری و کنترل بیماری بتا تالاسمی ماژور متمرکز بر زوج­های تالاسمی مینور می­باشد. لذا در این مطالعه با هدف بررسی رضایت از زندگی زوج­های تالاسمی مینور به ارزیابی سیاست­های پیشگیری و کنترل بیماری بتا تالاسمی ماژور پرداخته­ایم.  
مواد و روش‌ها:  این پژوهش یک مطالعه توصیفی است و جامعه پژوهش کلیه زوج­هایی که قبل از عقد از وضعیت خود اطلاع یافته و بعد از سال1380 در شهرستان بجنورد ازدواج کرده­اند (به روش سرشماری 62 نفر). ابزار مطالعه فرم کوتاه رضایت از زندگی پرسشنامه SWLS می‌باشد. داده­ها در نرم افزار spss با استفاده از آزمون فراوانی و همبستگی خطی تحلیل گردید.
یافته‌ها: تجزیه و تحلیل یافته­های حاصل از پژوهش نشان داد که 7/67 درصد زوج­های تالاسمی مینور شرکت‌کننده در این مطالعه میزان رضایتمندی خود را از زندگی پایین (ناراضی و اندکی ناراضی) بیان کرده­اند. همچنین بین میزان رضایت از زندگی با پارامترهای تعداد فرزندان و سال ازدواج زوجین ارتباط معنی­دار آماری وجود دارد (000/0=p)، ولی بین میزان رضایت از زندگی با سن (547/0=p) و جنس (947/0=P) ارتباطی مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: یافته­های این مطالعه نشان‌ دهنده مشکلات روحی و روانی علی‌رغم افزایش و توسعه خدمات در سطح کشور می‌باشد. از آنجا که برنامه کشوری پیشگیری از بتا تالاسمی ماژور به ازدواج و باروری و مدیریت این دو مربوط می‌شود، لذا مشاوره نقش خاصی در پیشبرد اهداف برنامه خواهد داشت.
واژه‌های کلیدی: رضایت، رضایت از زندگی، زوج‌های تالاسمی مینور
متن کامل [PDF 340 kb]   (189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها