:: دوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 77-83 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر قرص ضد بارداری مینی پیل بر میزان لاکتوز شیر مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی شهر گرگان
چکیده:   (565 مشاهده)
زمینه و هدف: شیر مادر ایمن‌ترین و طبیعی‌ترین روش تغذیه شیرخوار است که ترکیب منحصر به فردی دارد. در دوران پس از زایمان، تجویز پروژسترون خارجی جهت پیشگیری از بارداری منجر به مهار فعالیت پرولاکتین می‌شود و این امر به نوبه خود باعث کاهش لاکتوز شیر می‌شود. با توجه به اهمیت ترکیب طبیعی شیر مادر برای رشد و نمو شیرخوار و اهمیت مسئله پیشگیری از بارداری با استفاده از قرص‌های مینی پیل حاوی پروژسترون نیاز است اثر این قرص بر میزان لاکتوز شیر مادر اندازه‌گیری شود.
مواد و روش‌ها: این پژوهش از نوع مورد شاهدی بود که 80 نفر از مادران شیرده مراجعه کننده به مراکز بهداشت شهر گرگان در سال 1390 با استفاده از روش نمونه‌گیری مبتنی بر هدف و در دسترس انتخاب شدند. گروه مورد 40 نفر مادران شیرده بودند که قرص پیشگیری از مینی پیل استفاده می‌کردند و گروه شاهد 40 نفر مادران شیرده بودند که از هیچ روش پیشگیری استفاده نمی‌کردند. دو گروه از نظر سن شیرخوار و مادر،BMI  همسان شدند. جمع آوری اطلاعات با استفاده از چک لیست پژوهشگر ساخته دو قسمتی انجام گرفت. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی در SPSS نسخه 16 تحلیل شدند.
یافته‌ها: میانگین سن مادران 97/3±65/25 سال بود. میانگین میزان لاکتوز در گروه مورد 44/0±08/6 میانگین میزان لاکتوز در گروه شاهد 51/0±28/6 به دست آمد و ارتباط معنی داری بین دو میانگین دیده شد (000/0p=).  
نتیجه‌گیری: مادرانی که مینی‌پیل استفاده می‌کردند میانگین میزان لاکتوز کمتری داشتند بنابراین با توجه به نتایج به دست آمده  لزوم توجه بیشتر دست اندرکاران در این زمینه احساس می‌گردد.
واژه‌های کلیدی: شیر مادر، لاکتوز، مینی پیل، شیرخوار
متن کامل [PDF 282 kb]   (213 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها