:: دوره 8، شماره 1 - ( 3-1396 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 5-16 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین تجربه‌ی زیسته‌ی مادران از اولین شیردهی
چکیده:   (780 مشاهده)
زمینه و هدف: بنا به تحقیق روانشناسان،‌ انگیزه مادری یکی از مهمترین و نیرومندترین انگیزه‌هاست که در انسان به شکل­های گوناگون بروز می‌کند و بستگی به فرهنگ و راه و رسم هر جامعه‌ای دارد. علاقه‌مندی مادر به غذا دادن، نگهداری،‌ مواظبت، غم‌خواری و دوست داشتن فرزند را انگیزه مادری گویند. علیرغم تحقیقات بی‌شمار در مورد شیر مادر تاکنون تجربیات مادران ایرانی از اولین شیردهی انجام نشده و نیاز است دیدگاه مادران را در مورد این مهم بدانیم. از این رو این مطالعه با هدف تبیین اولین تجربه شیردهی مادران به نوزاد انجام گرفته است.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش کیفی با 25 مادر که اولین تجربه بعد از تولد نوزاد را در شیردهی داشتند در سال1390 که در زایشگاه بستری بودند. مصاحبه­های نیمه ساختار به عمل آمد. کلیه مصاحبه‌ها دست نویس و مطابق روش"تحلیل محتوا" آنالیز شدند.
یافته‌ها: مضمون اصلی این مطالعه شامل"پیوند با شکوه مادر و نوزاد "با مضامین فرعی" احساس مسئو لیت مادری "و" ارتباط  با کودک" استخراج شد. مادران در این مطالعه اولین شیردهی به کودک را تجربه­ای لذت بخش توصیف کردند. آنها بر این باور بودند که با در آغوش گرفتن و شیردادن کودک، وظیفه و مهر مادری را احساس می‌کنند. در این پیوند است که مادر احساس مسئولیت رشد و تکامل کودک را به‌عهده می‌گیرد و به او اظهار علاقه می­نماید.
نتیجه‌گیری: شیر دادن مادر به کودک نمایشی از با شکوه‌ترین پیوندهای بحث و لطیف‌ترین شکل پاسداری از سلامت جسمی، روانی و عاطفی کودک بوده و در فرهنگ متعالی اسلام به عنوان عبادتی شایسته و گرانقدر از آن یاد شده است .امید است که ترویج تغذیه با شیر مادر تلاشی در سالم سازی دنیای زیبای کودکان و مشارکت در یک سرمایه‌گذاری پرسود عبادی برای فردای جامعه بشری باشد.
واژه‌های کلیدی: شیر مادر، نوزاد، مادر
متن کامل [PDF 392 kb]   (224 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها