:: دوره 8، شماره 1 - ( 3-1396 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 69-76 برگشت به فهرست نسخه ها
معرفی مورد مادر باردار با آدنوم موسینی تخمدان (گزارش موردی)
چکیده:   (537 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان تخمدان دومین سرطان شایع دستگاه تناسلی و شایع‌ترین علت مرگ ناشی از بدخیمی‌های دستگاه تناسلی است. شایع‌ترین تومورهای اپی‌تلیال تخمدان تومورهای سروز بوده و تومورهای موسینوس از نظر فراوانی در مرتبه دوم قرار دارند. فرم خوش‌خیم آنها 8 تا10 درصد تومورهای اپیتلیال تخمدان را تشکیل می‌دهد. هدف از این مطالعه معرفی یک مورد سیست آدنوم موسینی تخمدان در یک خانم باردار است.
معرفی مورد: بیمار خانم باردار 19 ساله ای  G2P1L1می باشد که جهت سزارین تکراری به بیمارستان مراجعه نمود. حین جراحی سزارین، غده‌ای به شکل توپ با ابعاد حدودی 8 در 10 سانتی متر در ناحیه صفاق لمس گردید که با توجه به بررسی صفاق شکم سارکوم خلف صفاق مطرح گردید. از این‌رو بیمار پس از سزارین تحت سی تی اسکن قرار گرفت. یافته‌های آن نشان ‌دهنده توده جامد با ابعاد 10 در 15 سانتی‌متر بود. با انتقال بیمار به یک مرکز فوق تخصصی و انجام M.R.I و سونوگرافی، ابعاد افزایش یافته رحم و ضایعه کیستیک با جدار نسبتا ضخیم در لگن، کیست آدنوم موسینوس تخمدانی بزرگ تایید شد. درمان علامتی تا زمان کاهش اندازه رحم صورت گرفت و لیزر درمانی پس از یک ماه انجام شد که موفقیت آمیز بود.
نتیجه‌گیری: بیمار خانم باردار 19 ساله‌ای بود که جهت سزارین تکراری (دومین سزارین) به بیمارستان مراجعه نموده بود. حین جراحی سزارین، غده‌ای به شکل توپ در ناحیه صفاق لمس گردید که با توجه به بررسی صفاق شکم به سارکوم خلف صفاق مطرح گردید. از این‌رو بیمار پس از سزارین بیمار تحت آزمایش و بررسی‌های رادیوگرافی قرار گرفت که در نهایت تشخیص کیست آدنوم موسینوس تخمدانی بزرگ تایید شد و لیزر درمانی برای بیمار انجام گرفت که موفقیت آمیز بود.
واژه‌های کلیدی: کیست تخمدان، موسینوس‌سیست آدنوم تخمدان، بارداری.
متن کامل [PDF 595 kb]   (407 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها