:: دوره 2، شماره 2 و 3 - ( 10-1390 ) ::
جلد 2 شماره 2 و 3 صفحات 45-50 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی علائم و عوارض بیماری ام. اس در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
چکیده:   (599 مشاهده)

زمینه و هدف: مولتیپل اسکلروزیس یکی از بیماری‌های شایع سیستم خود ایمنی می‌باشد که روی سیتم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد اختلالات متعددی در بیماران می‌گردد. لذا این مطالعه با هدف بررسی و تعیین علائم و عوارض بیماری در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس صورت گرفته است.

مواد و روش‌ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی است. تعداد 200 نفر از بیماران  مبتلا به ام. اس مراجعه‌کننده به انجمن ام. اس ایران در سال 1387 که شرایط ورود به مطالعه را داشتند به عنوان نمونه انتخاب گردیدند. نمونه‌گیری به صورت آسان و در دسترس بود. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه و روش جمع‌آوری آن مصاحبه بود و در پایان داده‌های پژوهش با استفاده از آمار توصیفی و نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که 5/41 درصد از واحدهای مورد پژوهش بیش از 10 سال سابقه ام. اس داشتند. میانگین مدت ابتلا بیماران 11/8 (با انحراف معیار 20/6) بوده است. بیماری در 2/46 درصد از واحدهای مورد پژوهش طی شش ماه گذشته یک بار عود داشته است و شایع‌ترین علائم و عوارض بیماری ام. اس واحدهای مورد پژوهش به ترتیب 5/75 درصد اختلال خستگی، 5/70 درصد اختلال تعادل و 70 درصد ضعف و گرفتگی عضلات بود.

نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد واحدهای مورد پژوهش علائم و عوارض متعدد بیماری را در طی مبتلا شدن به بیماری ام اس تجربه می‌کنند که می‌تواند بر شدت و عود بیماری و در نهایت کیفیت زندگی بیماران تأثیرگذار باشد.

واژه‌های کلیدی: مولتیپل اسکلروزیس، علائم، عوارض
متن کامل [PDF 221 kb]   (987 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 2 و 3 - ( 10-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها