[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 4 و 5 - ( 10-1391 ) ::
جلد 3 شماره 4 و 5 صفحات 77-84 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر هایپیران بر اضطراب دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های شهر کرج
چکیده:   (443 مشاهده)

زمینه و هدف: قرار گرفتن در معرض ناامنی‌های زندگی ریشه بسیاری از اضطراب‌ها است.امروزه داروهای شیمیایی متعددی جهت درمان اضطراب به کار برده می‌شود که هریک عوارض جانبی خاص خود را دارد. بهره‌گیری از داروهای گیاهی در کنار داروهای شیمیایی می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. گیاه هوفاریقون در طب سنتی با اثرات ضد افسردگی، ضداضطراب و ضد میگرن کاربرد فراوانی دارد. این پژوهش به منظور تعیین تأثیر هایپیران بر اضطراب دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های شهر کرج در سال 89-88 انجام شد.

مواد وروش‌ها: این پژوهش یک کارآزمایی بالینی شاهددار است. جامعه پژوهش شامل 180 نفر از دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های شهر کرج بودند که به طور تصادفی از میان کل خوابگاه‌های دخترانه وابسته به دانشگاه‌های هنر و کشاورزی انتخاب و در دو گروه تجربه و شاهد قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده‌ها شامل پرسشنامه مشخصات دموگرافیک و آزمون اضطراب اسپیل‌برگر بود. ابتدا هر دو گروه پرسشنامه را تکمیل کرده، سپس به گروه تجربه به مدت 2 ماه روزانه 60 قطره عصاره هایپیران داده شد. در این مدت گروه شاهد، هیچ دارویی مصرف نکرد. پس از پایان مطالعه هر دو گروه مجدداَ پرسشنامه اضطراب اسپیل‌برگر را تکمیل کردند. در نهایت داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری کای دو، فیشر، تی زوج و تی مستقل مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

یافته‌ها: بررسی‌ها نشان داد میانگین اضطراب واحدها بعد از مصرف دارو درگروه تجربه برحسب متغیر سن و ترم تحصیلی، 8/57 و بعد از پایان مطالعه درگروه شاهد 11/ 95 بوده است (05/0P< ) که اختلاف معنی‌داری را بین دو گروه نشان می‌دهد. همچنین میانگین اضطراب بعد از مصرف دارو درگروه تجربه برحسب وضعیت تأهل 64/57 و بعد از پایان مطالعه در گروه شاهد 11/95  بود که ( 05/0P<) اختلاف معنی‌داری را نشان می‌دهد. 

نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش نشان داد که مصرف هایپیران تأثیر مثبت برکاهش اضطراب دارد. بر اساس نتایج پژوهش و با توجه به عدم وجود اثرات جانبی این گیاه، استفاده از آن جهت کاهش اضطراب پیشنهاد می‌شود.

واژه‌های کلیدی: هایپیران، اضطراب
متن کامل [PDF 243 kb]   (120 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Effect of Hypiran on Anxiety among Students in Karaj University's Dormitories. 3. 2013; 3 (4 and 5) :77-84
URL: http://ndhj.lums.ac.ir/article-1-94-fa.html

بررسی تأثیر هایپیران بر اضطراب دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های شهر کرج . توسعه پرستاری در سلامت. 1391; 3 (4 و 5) :77-84

URL: http://ndhj.lums.ac.ir/article-1-94-fa.htmlدوره 3، شماره 4 و 5 - ( 10-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پژوهشی تحلیلی دانشکده پرستاری الیگودرز (توسعه پرستاری در سلامت) Aligoodarz Nursing Faculty Analytic Research Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3662